Османи:Од Приштина беа побарани нови избори на север, од Вучиќ да не врши притисок врз Србите

351

Приштина побара нови избори на север, Вучиќ „да не врши притисок врз Србите“

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изјави дека високи меѓународни претставници побарале побарале од Приштина и Белград да организираат нови избори во сите четири општини на север.

Од претседателот на Србија, Александар Вучиќ е побарано да не „врши притисок врз граѓаните да не учествуваат“, пренесува порталот КоССев.

Тој вели дека францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц инсистирале да се одржи заедничка средба со српскиот претседател за време на самитот во Кишињев, на кој би присуствувал и шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, пишува KoSSev.

Таа нагласи дека средбата не била преговарање, туку неформална – на која биле разменети мислења, а Вучиќ „се пожалил и не ја кажал вистината“.

Таа, исто така, тврди дека го прашала дали ќе ја повлече војската од Косово и дали ќе престане да ги поддржува „криминалните банди кои им предизвикуваат болка на обичните граѓани, особено на Србите на север, заканувајќи им се“.

Истовремено, таа побара имплементација на секоја точка од неодамна договорените договори.

„Вучиќ беше бесен. Сака да навредува на својот јазик“, рече таа.