Сајад Гајзадех е првиот олимписки победник во карате во категоријата над 75 килограми, а стигна до златниот медал и покрај тоа што од татамите беше изнесен на носилки.

Во финалната борба, тој беше нокаутиран од Саудиецот Тарег Хамеди, кој на крајот беше дисквалификуван за тој удар, па на Иранецот му беше доделен златен медал.

Во полуфиналните борби, Гајзадех го победи европскиот шампион на Турција, Угур Акташ, благодарение на првиот освоен бод, иако борбата заврши 2:2, додека Хамеди беше подобар од Јапонецот Рјутар Арага со 2:0. Поразените полуфиналисти освоија бронзени медали.

Хамеди одлично го започна финалето и поведе со 3:0 со удар во главата по само девет секунди од борбата. По половина минута додаде уште еден поен. По 48 секунди, Гајзадех ја намали разликата на 1:4, а потоа започна да напаѓа со сите сили. Меѓутоа, Хамеди го удри со нога во глава. Иранецот остана да лежи на татамите и со носилки беше изнесен од салата.

По расправата, судиите одлучија дека Хамеди не ја контролирал својата сила при удирањето, што е еден од елементите на каратето, и затоа е дисквалификуван, а победата му беше доделена на иранскиот борец.

Во категоријата над 61 килограм во женска конкуренција, титулата олимписки шампион ја освои Египќанката Феријал Абделазиз, која во финалето ја совлада репрезентативката на Азербејџан, Ирина Зарецка со 2:0. Бронзените медали ги освоија Кинезинката Гонг Ли и Казахстанката Софија Берулчева.