Навивачите во НБА лигата генерално се сметаат за мирни, така што нема премногу проблеми на трибините, освен ситни инциденти кои обезбедувањето брзо ги става под контрола.

Сепак, серијата помеѓу Феникс и Лос Анџелес Клиперс донесе луда тепачка во која подебелиот крај го извлекоа неколку навивачи на Детроит.