Опозицијата во Венецуела подготвува протест

13

Венецуелската опозиција планира уште протести со цел да се запрат војниците кои ја попречуваат хуманитарната помош од САД, која според претседателот Николас Мадуро е чекор кон инвазија предводена од САД.

Лидерот на опозицијата и самопрогласен претседател Хуан Гуаидо ќе предводи митинг во источниот дел на Каракас, но демонстрации се очекуваат во целата земја. Тие ќе го одбележат Денот на младоста, но и ќе оддадат почит на 40 лица кои беа убиени за време на антивласините митинзи во јануари.

– Се враќаме на улиците за да овозоможиме влезот на хуманитарната помош да стане реалност. Тоа ќе им го спаси животот на повеќе од 300.000 Венецуелци, рече Гуаидо.

Мадуро, пак, ќе предводи марш на млади левичари. Тие ќе протестираат против „империјалистичкото мешање“ во центарот на Каракас. Владата соопшти дека таму ќе собира потписи од луѓе кои ја отфрлаат политиката на американскиот претседател Доналд Трамп.