За таа операција до ексклузивни информации дојде француски „Л’Екип“, каде било наведено дека му бил изваден менискусот, но дека се работи за рутинска операција на која редовно се подложуваат  и оние кои не се спортисти. Тој наводно поминал само 15 минути на операционата маса, а операцијата ја извршил доктор Антоан Геромета.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, не губеше време откако го скина медијалниот менискус на десното колено. Тој беше опериран во париската клиника во центарот на градот, институција специјализирана за спортски повреди.

За таа операција до ексклузивни информации дојде француски „Л’Екип“, каде било наведено дека му бил изваден менискусот, но дека се работи за рутинска операција на која редовно се подложуваат  и оние кои не се спортисти. Тој наводно поминал само 15 минути на операционата маса, а операцијата ја извршил доктор Антоан Геромета.

“Србинот имаше мала операција во Париз и се надева дека ќе се врати на теренот што е можно поскоро. Овој пат не чекаше долго. Додека минатиот пат чекаше две години на операција на лактот во 2018 година. Новак Ѓоковиќ, кој не сака никаква хируршки интервенции, пред само неколку минути некој му даде зелено светло на д-р Антоан Геромета, хирург ортопед од Париската спортска клиника, да му изврши артроскопија на десното колено по повредата со која се здоби на мечот со Франциско Серудола. Беше неопходно да се отстрани прилично голем менискус“, се наведува во текстот на „Л’Екипа“.

Во текстот се наведува и дека Новак по препораката отишол кај овој лекар и токму на оваа клиника. Најдобриот ракометар на сите времиња, Никола Карабатиќ, исто така беше опериран од него и сега ќе чека да игра на Олимписките игри во петта деценија како предводник на француската репрезентација. Неодамна Никола Карабатиќ го одигра својот последен меч во клупскиот ракомет, а Новак ја гледаше победата на Пари Сен Жермен против Екс.