Обама во ноември на климатскиот самит COP 26 во Глазгов

21
Поранешниот американски претседател Барак Обама во ноември ќе отпатува за Глазгов, Шкотска, за да присуствува на климатскиот самит COP26, каде што ќе се состане со младински активисти и ќе се осврне на заканата од климатските промени, изјави денеска неговата портпаролка Хана Хенкинс.
„Тој ќе го истакне важниот напредок постигнат во петте години од стапување во сила на Парискиот договор, ќе го истакне водството на младите луѓе низ целиот свет и ќе повика на посилна акција од сите нас – владата, приватниот сектор, филантропијата и граѓанскиот општество “, рече портпаролката на 44 -от претседател., пренесе Ројтерс.
На отворањето на самитот ќе присуствува актуелниот американски претседател Џозеф Бајден, како што потврди вчера, откако учествуваше на самитот на групата 20 лидери во Рим.
Белата куќа објави дека на собирот ќе донесе 13 високи функционери и членови на владата, покажувајќи го својот пристап кон акциите на „целата влада“ во борбата против климатските промени.
Откако повторно се приклучи на Парискиот климатски договор, кога Бајден ја презеде функцијата во јануари, администрацијата постави цел да ја намали емисијата на стакленички гасови за 50-52 проценти оваа деценија.