Секојдневно добивам пораки и барања за совети за намалување на телесна тежина,  но дури 80 отсто  најмногу се загрижени за нивниот струк. Стомакот е критичен за многу клиенти, и нема магија како преку ноќ да ги снема масните наслаги околу струкот, но затоа ќе ве упатам како вешто да го намалите обемот околу стомакот и тоа за кусо време. Потенкиот струк значи поздраво тело и намален ризик од хронични заболувања. Дополнителните масти околу стомакот ве изложуваат на зголемен ризик за срцеви заболувања, дијабетес и рана смрт.

Ако денот се познава по утрото започнете го денот рано, не си додавајте дополнителните часови одмор во кревет да стојат помеѓу вас и рамен стомак. Јадете повеќе бобинки полни со антиоксиданси. Бобинките се полни со антиоксиданси, кои можат да помогнат во намалувањето на воспалението низ телото, исто како јагоди, малини, боровинки и капини кои се богати со ресвератрол, антиоксиданс пигмент кој е поврзан со намалување на маснотиите во стомакот и намален ризик од деменција.

Префрлете се на интегрален леб. Иако често се претпоставува дека лебот е забранет кога се обидувате да изгубите маснотии во стомакот, вистинскиот леб всушност може да го забрза процесот.

Престанете да додавате засладувачи во вашата храна и пијалаци. Многумина се употребуваат вештачки засладувачи за да го намалат струкот, а тие шеќери најверојатно ќе имаат спротивен ефект.

diet

Која е тајната за рамен стомак за кратко време?

Додадете многу растителни влакна во вашата исхрана. Иако многу луѓе не сакаат да додаваат јаглехидрати во исхраната кога се обидуваат да ослабат, додавањето на вистинската храна богата со растителни влакна може да ви помогне брзо да ги намалите маснотиите во стомакот. Еве храна богата со растителни влакна што треба да ја јадете за брзо отстранување на маснотиите во стомакот: грав, грашок и леќа, ореви и семиња, бобинки, брокула, цели зрна, заменете кечап со салца. Секако, кечапот е вкусен, но исто така е сериозен саботер кога станува збор за вашите напори за слабеење. Кечапот е полн со шеќер – до четири грама по лажица и има мала хранлива сличност со овошјето од кое потекнува. За среќа, замената на кечапот со салца може да ви помогне да ги изгубите маснотиите од стомакот дома без диета. Свежите домати, како оние што се користат во салца се полни со ликопен што помага во намалување на обемот на маснотии и обемот на половината. Ако ви се допаѓа вашата зачинета салца е уште подобро, капсацинот во лутите пиперки, исто така може да го забрза вашиот метаболизам.

Јадете повеќе ореви. Оревите се богати со маснотии, ама со тие кои прават моќно оружје против намастениот стомак.

Додајте на вашата храна лук. Малку лук во вашите оброци може да значи многу помала тежина околу средината. Уште подобро, тој исто така го подобрува здравјето на црниот дроб што го олеснува одржувањето на здравјето и согорување на вишокот маснотии на долг рок. Јадете повеќе омега-3 од риба. Ако имате тежина за губење и сакате брзо да исчезне, обидете се да ги замените вообичаените протеини во корист на рибата. Не само што рибата е пониска во калории од еквивалентно количество говедско или пилешко, омега-3 масните киселини правата да јадете и да слабеете.

Имајте цели зрна во вашата исхрана За да се ослободите од салото на стомакот, отфрлете ги рафинираните зрна како бел леб и бел ориз и јадете повеќе интегрални житарки како што се: овесна каша, киноатестенини од цела пченица кафеав ориз, јачмен Всушност, изборот на повеќе житарки може само да ве одведе таму побрзо.

 

 

 

 

Ужина зеленчук. Внесувањето на зеленчук е исто така еден од најлесните начини за отстранување на несаканите маснотии од стомакот. зеленчук без скроб, како карфиол, брокула и краставица, Мислите дека јадењето зеленчук ќе ве остави гладни? Со овошје и зеленчук ќе задоволете апетитот. Консумирајте комбинација од калциум и витамин Д. Чаша јогурт или сирење! Додавањето дополнителен калциум и витамин Д во вашата исхрана може да биде најдобриот начин да го добиете рамниот стомак за кој сонувавте.

Тука ќе завршам со исхраната и би ставила исто голем акцент и на сонот не заборавајте. Спијте квалитетно.  Сакате брзо да ги отстраните маснотиите од стомакот додека спиете? Добриот сон е еден од најдобрите начини за добро да се ослободите од дополнителната маснотија околу половината.  И да не заборавам, избегнувајте јадење после вечера.По вечерата затворете го фрижидерот и не гледајте назад  – стомакот ќе ви се заблагодари.

Марија Соколоска