Ноќни судири на плоштадите во Шпанија: Млади луѓе се собираат, полицијата ги брка

144

Во Шпанија, во последните денови, имаше чести ноќни судири меѓу младите луѓе, кои се собираат на градските плоштади со алкохол и полицијата, која се обидува да ги отстрани поради ризикот од ширење на коронавирусот.

Седум полицајци беа повредени, а пет млади луѓе беа уапсени минатиот викенд во Алкала де Хенарес во близина на Мадрид.

Во Барселона, младите фрлаа камења и повредија шест полицајци, а тие побегнаа дури по акцијата на интервентната полиција, која го потисна нападот со палки и штитови.

„Никогаш не сме биле сведоци на овој вид насилство без политички причини во позадина“, рече Роберто Сеихо, секретар на синдикатот на баскиската полиција. Во локалниот град Сан Себастијан, приведени се 14 лица, а во соседната провинција Кантабрија, 18 лица, пренесува Хина.

Откако е укинат полицискиот час во Шпанија во мај, илјадници млади луѓе се собраа ноќе на градските плоштади, паркови или фонтани, без заштитни маски, заканувајќи се со нова појава на коронавирус, во кој загинаа повеќе од 84.000 луѓе.

Меѓутоа, младите луѓе досега не беа толку агресивни кон полицијата, која се обидува да ги спречи нивните масовни собири. Експертите за ментално здравје велат дека причините за таквото однесување се сложени.

„Многу млади луѓе беа очајни долго време, фрустрирани поради рестриктивните мерки, но и поради банализацијата на насилното однесување. „Кога чувствуваат дека насилното однесување не е потиснато, тие продолжуваат со тоа“, рече психологот Хозе Антонио Луенго за шпанската јавна телевизија ТВЕ.

Секоја од 17 -те автономни провинции воведува свои епидемиолошки мерки.

Каталонија, на брегот на Средоземното Море, во вторникот одлучи да не отвора ноќни клубови додека не се стабилизира ситуацијата во болниците.

Во Шпанија, земја со 47 милиони жители, 69,1 проценти од населението е целосно вакцинирано, а неодамна на ред дојдоа и младите луѓе.