Нов хорор на социјалната мрежата „Телеграм“: Во „Балканска соба“ се споделувале порнографски содржини од деца

509

Група во која секојдневно се споделуваат порнографски материјали со деца и малолетници е откриена на социјалната мрежа „Телеграм“.

Како што е наведено, во групата „Балканска соба“, еден од членовите дури објавил и видео на дете, околу пет или шест години, како се самозадоволува. Оваа морничава група на „Телеграм“ брои околу 2.000 членови, објавуваат српските медиуми Курир.рс и Блиц.рс.

„Дали сакаш да ја покажеш таа работа, брате?  гласи прашањето на еден возрасен човек напишано до вознемиреното и збунетото дете, а потоа го сподели истото видео во оваа морничава група..

Покрај оваа незамислива одвратност, како што јави Курир.рс, во групата „Балканска соба“ има и видео од сексуален однос на момче од околу 12-13 години со малку постара девојка.

И некои од членовите, исто така, објавија во групата  на „Телеграм“ „млади училишни порно филмови“, која, според сите проценки, исклучиво споделува педофилска содржина.

Оваа група денес не може да се најде на „Телеграм“, но снимки и слики од екранот кружат по социјалните мрежи!

Ова не е прва ваква морничава група од „Телеграм“.

Да потсетиме, јавноста беше шокирана во март годинава, кога Сташа Ивковиќ од Вршац (21) јавно ги откри што и како објавуваат. Во групата „екс Ју Балканска соба“, која имаше над 36.000 членови од Србија и околината, мажите секојдневно споделуваа стотици експлицитни приватни снимки и фотографии од нивните поранешни девојки. Некои од нив прашаа како можат да допрат до одредени девојки, дали можат да платат за секс со нив, какви биле во кревет … Голем дел од содржината беше впрочем одмаздничка порнографија.

Бранко Стаменковиќ од Обвинителството за високо-технолошки криминал за Курир.рс, изјави дека соработката меѓу граѓаните и институциите кои се занимаваат со ова прашање е многу важна.

– Секоја информација, слична на оваа, ја сфаќаме многу сериозно и реагираме итно. Најважно е оштетениот или оние што имаат сознанија за кривично дело, веднаш, без одлагање, да контактираат директно или со локалната полициска станица или со Обвинителството за криминал од висока технологија. Тоа е, на некој начин, нивна морална обврска. Неопходно е тие да го фотографираат спорниот разговор и, ако е можно, да не го избришат, за да можеме да обезбедиме електронски докази – наведува Стаменковиќ.