Нов Зеланд: Ардерн прогласи победа на изборите

13

Кандидатката за премиер на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн изјави денеска дека го освоила мандатот, а нејзината Лабуристичка партија е победник на изборите.

За Ардерн ова ќе биде втор мандат по ред.

Нов Зеланд покажа дека Лабуристичката партија е најпопуларна во претходните 50 години, истакна Ардерн пред своите симпатизери.

Таа во своето прво обраќање по изборите нагласи дека гласовите кои и се дадени на неа и партијата нема да бидат залудни.

Немојте да мислите дека вашата поддршка ќе биде залудна. Можам да ви ветам дека ќе бидеме партија која ќе работи во интерес на секој жител на Нов Зеланд, додаде старо-новата премиерка.

Ардерн како своја примарна цел го наведе спречувањето на ширењето на коронавирусот.

Извор:МИА