Нови четири заразени, петмина излекувани од коронавирусот во Косово

46

Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) информира вечерва за четири нови случаи кои, од извршените испитувања во текот на денот, резултирале позитивни на Ковид-19, по што официјалната бројка на заразени со новиот вирус во земјата достигна до 112, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според објавата на ИШПК, во текот на денот се тестирани примероците на 92 лица за кои постоело сомневање дека се можни носители на вирусот, а вкупната бројка на тестирани од 8 февруари до вечерва изнесува 1.267.

Сите четири нови случаи се заразени од контакти со лица кај кои претходно е потврдено присуството на вирусот. Двајца од нив се од северна Митровица и по еден од Вучитрн и Малишево.

Министерот за здравство Арбен Витија преку својата страница на Фејсбук објави вечерва дека кај четири лица кај кои претходно било потврдено присуството на Ковид-19 денеска по втор пат резултирале негативни, што според препораките на Светската здравствена организација се смета дека се излечени.

Со денешните четворица, брјот на излечени од заразата во Косово, од 13 март кога се појави првиот случај, достигна до пет, а забележана е и една жртва.

Извор:МИА