Новицки зажали што играше во петтата деценија, а останатите никогаш нема да го признаат тоа

55

Легендарниот германски кошаркар Дирк Новицки, пред неколку недели, призна дека порано требало да ја заврши кариерата. Германецот кој палеше и жареше во НБА-лигата, откри дека поради доцното пензионирање, неговото тело сега се распаѓа, а има уште минимум четворица спортисти како него, кои предоцна ја завршија кариерата.

Но, Новицки е на првото место, и доказ за тоа се неговите зборови. Дирк пристигна во Далас во далечната 1998 година и долго време важеше за еден од најконстантните играчи во НБА (кога се бројките во прашање), но потоа реши да игра и да му помогне на Маверикс кога го „издаде“ телото. Го мачеа повреди, но остана на теренот до 2019 година, кога веќе беше во петтата деценија од животот. Остана на чело на Далас додека не го обезбедија неговиот наследник – Лука Дончиќ.

– Постојано мислам дека тие последни две години во НБА дефинитивно не вредеа. Имаше некои брилијантни моменти, секако, но мојот тим не работеше добро и, искрено, едвај се движев. Ако се пензионирав порано, сигурен сум дека ќе можев да се движам подобро. Одвреме-навреме, можев да играм фудбал со децата. Сега не можам да го правам тоа – изјави неодамна Новицки за шпански „АС“.

Можеби, некому му звучи премногу грубо, но Роже Федерер можеше порано да ја заврши кариерата и да ја направи уште поголема. Легендарниот швајцарски тенисер го „заслужи“ своето место на оваа листа со тоа што не одлучи да се повлече од терените во 2018 година.

Тоа беше најдоброто време за него, кога на почетокот од годината освои уште еден Австралија опен и со тоа стигна до 20. грен-слем титула во кариерата. Тешко беше да се очекува дека ќе престане да игра тенис на 37-годишна возраст кога сè уште победуваше на грен-слемовите. Оттогаш се одиграни уште 17 грен-слем турнири, а тој само еднаш се доближи до титулата.

Тоа беше на Вимблдон во 2019 година, кога Новак Ѓоковиќ го освои трофејот откако му спаси меч-поен за Швајцарецот. Сепак, годините го стигнаа Федерер и тој пропушти осум грен-слема, а наскоро ќе го пропушти и деветтиот.

Да се ​​пензионираше во 2018 година, тоа ќе беше во време кога Рафаел Надал имаше 16, а Новак Ѓоковиќ 12 грен-слем трофеи. Вака, чекаше двајцата да го престигнат, а тој да биде избришан од АТП-листата, иако сè уште го нема кажано последното збогум.

Пред осум и пол години, неповторливиот Михаел Шумахер имаше страшна несреќа при скијање, поради што и денес неговиот живот, во голема мера, зависи од помошта на лекарите. Не се знае како, всушност, живее и што е способен да прави свесно, но славниот Германец си го „заслужи“ местото на оваа листа.

Всушност, на почетокот тој беше совршен пример за спортист кој навреме ја завршил кариерата. Седум пати беше шампион во Формула 1, рекорд што денес го држи со Луис Хамилтон. Последен пат беше најдобар во „најбрзиот циркус“ во 2004 година, а возеше уште две сезони.

Потоа заврши трет и втор во генералниот пласман со Ферари, пред да одлучи да ја заврши кариерата во 2006 година. Сепак, жедта за адреналин беше посилна од него и во 2010 година се врати од пензија.

Се покажа дека е голема грешка. Возејќи за Мерцедес, тој беше деветти, осми и 13-ти во вкупно три сезони. Уште полошо звучи што не забележа ниту една победа и што не заврши ниту 14 трки. Единствениот подиум во својата „втора кариера“ го постигна кога беше трет на Големата награда на Европа, во Валенсија, во 2012 година.

Кога беше на списокот за патувања на Италија за Светското првенство во 1998 година, Џанлуиџи Буфон беше талентиран 20-годишник кому му предвидуваа одлична иднина. И навистина, во текот на неверојатната кариера успеа (речиси) сè, кревајќи го трофејот на Светското првенство во 2006 година. Навистина, тој никогаш не го крена трофејот во Лигата на шампионите, но стана еден од најголемите голмани во историјата. Додуша, тоа што легендарниот Џиџи сè уште не е во пензија и на 44 години, им боде очи на многу љубители на фудбалот. Можеби, вистинско време за тоа беше 2017 или 2018 година. Бидејќи оттогаш, кога реши да го напушти Јувентус и да премине во Пари Сен Жермен, повеќе не е истиот. Беше најдобар голман на својата генерација.

Американскиот голфер Тајгер Вудс стапи на големата сцена во 1996 година, кога стана професионален играч на голф. Веќе во 1997 година го освои првиот голем турнир. До 2008 година имаше дури 14 на сметката, а потоа следуваа проблематичните години. Десет години не освои ниту една голема титула, а во 2016 и 2017 година не се ни натпреваруваше на нив.

Имаше многу проблеми и во приватниот живот, се ожени, па се разведе, а се појавија и детали од неговото неверство. На теренот, за кратко успеа да направи пресврт во 2019 година, кога со Мастерс титулата стигна до 15. „мајор“.

Впечаток е дека денес 46-годишниот Вудс можел да каже дека е готово многу порано. Тешко е да се направи тоа кога сте машина за правење пари, како што стана Вудс со својата голф-кариера. Но, факт е дека неговата кариера ќе изгледаше уште поимпресивно доколку немаше толку големи падови, од кои сè уште не заздрави.