Ништо од договорот меѓу Атина и Лондон:Мермерот од Партенон останува во Британскиот музеј

69

Се уште нема договор меѓу Грција и Британија за враќање на мермерните артефакти во Атина, соопшти денеска грчката влада, со што ги демантираше тврдењата дека двете страни се блиску до договор.

Оттука, во соопштението се демантираат наводите на весникот „Та нео“, кој повикувајќи се на извор близок до грчките власти објави дека договорот е „90 отсто завршен, но дека клучните 10 отсто се уште не се разрешени“.

Претходно грчкиот премиер Киријакос Мицотакис изјави дека има „напредок“ и „чувство на полет“ во разговорите со Британија за враќање на скулптурите во Партенон.

Портпаролот на грчката влада Јанис Иконому изјави дека преговорите засега се „во прелиминарна фаза“ и дека Грција и Британија се „далеку од конечен договор“, пренесе Ројтерс.

Некои делови од Партенон во Атина, вклучително и половина од фризот долг околу 160 метри, се наоѓаат во Британскиот музеј.

Музејот одбива да ги врати во Грција, бидејќи се „легално стекнати“, се вели во соопштението на институцијата.

„Целата оваа колекција раскажува уникатна приказна за нашата заедничка хуманост и ние нема да ја растуриме“, соопшти Британскиот музеј.

Ројтерс потсетува дека на почетокот на оваа година, УНЕСКО ги повика Грција и Британија да постигнат договор за спорот во врска со скулптурите на Партенон, а Грција дополнително ја зајакна својата кампања за враќање по отворањето на новиот музеј во подножјето на Акропол во 2009 година, што е има намера да ги смести скулптурите во кои му ги изложуваат.

Грција со децении бараше од Британскиот музеј трајно да ги врати во Партенон скулптурите стари 2.500 години, кои беа отстранети од храмот од англискиот лорд Елгин на почетокот на 19 век, за време на дипломатска мисија во Османлиите. Империја, која владеела со Грција во тоа време.

На почетокот на оваа година, Италија трајно и го врати на Грција „Фагановиот фрагмент“, артефакт висок 35 сантиметри на кој е претставено стапалото на грчката божица Артемида.