Нетанјаху: Европа е следна ако не го уништиме Хамас

184

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди на заканата од исламистите во Европа, велејќи дека континентот ќе биде следен на мета откако палестинската милитантна група Хамас изврши напад врз Израел на 7 октомври.

„Вие сте следни, сфатете го тоа“. Германија, Европа. Хамас е дел од терористичката оска на Иран, Хезболах, Хутите и други. И нивната цел е да го водат прво Блискиот Исток, а потоа и целиот свет во ерата на варварството, мрачниот век на средниот век. Тоа е она што тие го сакаат. И ако луѓето сè уште не го сфатиле тоа, треба. Тие нема да исчезнат доколку не ги победиме“, изјави Нетанјаху во интервју за германскиот весник „Билд“.

Тој додаде дека има моменти во историјата на цивилизацијата „кога цивилизираните луѓе треба да заземат став“.

„Исто како што се случи против нацистичкиот режим, против ИСИС и против Ал Каеда. Тоа мора да се направи и против Хамас и терористичката оска предводена од Иран. Ако паднеше Блискиот исток, Европа ќе беше следната, вие ќе бевте следните. Во моментов сме на првата линија на нашата заедничка цивилизациска војна против варварите“, рече израелскиот премиер.

Според него, Израел нема друг избор освен да го уништи Хамас.

„Ако сакате мир, уништете го Хамас. Ако сакате безбедност, уништете го Хамас. Ако сакате поинаква иднина за Израелците, Арапите, Палестинците и сите други, уништете го Хамас“, рече Нетанјаху.