Шокантна новогодишна фотографија на американски конгресмен и семејството

102

Американскиот конгресмен објави фотографија од себе и уште шест членови на семејството на која позираат насмеани со оружје околу новогодишната елка, а само неколку дена по пукањето во средно училиште во Мичиген и убиството на четворица тинејџери.

“Среќен Божиќ! П.С. „Дедо Мраз, донеси ни муниција“, напиша на Твитер републиканскиот конгресмен Томас Мејси од Кентаки, заедно со објавената фотографија, пренесува Ројтерс.

Мејси објави фотографија од себе и уште шест лица како држат огнено оружје од типот М60, полуавтоматска пушка АР-15 и митралез Томпсон.

Некои полуавтоматски оружја се направени да изгледаат речиси идентично со автоматското оружје како машинка. Според американските закони, оружјето како митралези е ограничено на војската, полицијата и цивилите кои добиле посебни дозволи за оружје произведено пред мај 1986 година, според Ројтерс.

Шефот на кампањата на Мејси, Џонатан ван Норман, сè уште не одговорил на барањето за коментар.

Најавата, меѓу другите, ја осуди и демократскиот конгресмен од Кентаки, Џон Јармут.

Студентот Итан Крамбли (15) уби четворица средношколци со полуавтоматски пиштол во вторникот во Оксфорд, мал град во Мичиген.

Повредени се уште шест ученици и еден наставник, а настанот уште еднаш предизвика жестоки дебати за безбедноста на училиштето, контролата на оружјето и правото на поседување пиштол.

Неговите родители Џејмс и Џенифер Крамбли беа уапсени откако истражителите во петокот поднесоа тужба против нив за убиство од небрежност.

Родителите беа уапсени по бркотницата, тие се изјаснија за невини по четири точки од обвинението, а обвинителот одреди кауција од 500.000 долари за секој.

Имено, тие наводно неодамна му купиле оружје на синот како божиќен подарок и ги игнорирале знаците дека може да следи масакр. Итан објави фотографии од пиштолот на социјалните мрежи, пишувајќи „Само што добив нова убавица“.