Негативен одговор од Жиру

65
epa10192512 AC Milan's Olivier Giroud (R) reacts during the Italian serie A soccer match between AC Milan and Napoli at Giuseppe Meazza stadium in Milan, Italy, 18 September 2022. EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Англискиот премиерлигаш Евертон се обидел во самиот финиш од зимскиот преоден рок да ги осигура услугите на францускиот интернационалец од редовите на актуелниот шампион на Италија, тимот на Милан, Оливие Жиру. Италијанските медиуми открија дека искусниот напаѓач добил понуда да потпише 2-годишен договор, вреден 8.5 мил. фунти, но истиот го одбил со образложение дека сака да остане на „Сан Сиро“.