Невообичаени новогодишни прослави низ светот

915

Во некои земји во светот за дочекот на Новата година се задржале некои необични и интересни обичаи -ако кон крајот на оваа година прошетаме низ светот да дознаеме како луѓето ширум светот го слават доаѓањето на новата година сигурно ќе останеме вчудовидени, изненадени и полни со смеа.

Па, ајде да одиме на обиколка на планетата пред нова година низ некои земји во светот, како ја дочекуваат новата година:

Финска
Долгата финска традиција овозможува да се предвиди што ќе се случи во наредната година со истурање на стопен калај во сад со вода.

Предвидувањата за следната година се толкуваат врз основа на обликот на металот изладен во водата – така обликот на срцето или прстенот предвидува свадба во семејството, бродот симболизира патување, а свињата симболизира плодна година во која ќе има многу храна.

Панама
За време на новогодишните празници во оваа земја се организираат огнови каде се палат кукли со ликови на познати личности кои ја одбележаа претходната година. Тоа може да биде лик од филм, познат спортист или политичар. Идејата на овој обичај е дека со палење на кукла, која претставува некој што ја одбележал претходната година, злите духови се истеруваат и се овозможува нов почеток за следната година.

Израел
Еврејскиот народ за Нова година јаде само слатка храна, бидејќи симболизира плодност и долговечност, слатки јаболка со мед и медена торта за добредојде или колач од морков за умножување на среќата, а прославата на Новата година е духовен празник.

Шпанија

Во Шпанија е вообичаено да се јадат 12 зрна грозје на полноќ на новогодишната ноќ – по едно зрно грозје за секое отчукување на часовникот. Така прават Шпанците за да си обезбедат 12 среќни и слатки месеци во новата година што доаѓа.

Кина
Според верувањата во Кина, црвената боја е бојата која носи среќа и радост, па ова е доминантна боја за новогодишната ноќ. Исто така, подготовката за новогодишната ноќ подразбира вадење на сите ножеви од дома 24 часа, за никој да не се повреди, бидејќи таа несреќа би значела дека еден човек „ја пресекол“, односно ја спречил среќата на целото семејство во новата година.

Филипини
На Филипините новата година се дочекува со канонада од рачно изработени бамбусови топови кои се направени само за една цел, а тоа е да се „испука“ старата година што си заминува.

Грција
Во Грција е обичај за Нова Година или за Василиј децата да ги оставаат чевлите во близина на каминот за светецот да ги наполни со новогодишни подароци.

Австралија
Жителите на Австралија Новата година ја дочекуваат со свирежи, труби, а понекогаш и црковни ѕвона за да ја „избркаат“ старата година, а сè обично се случува на плажата на која се точи шампањ. Секако, со спектакуларен огномет над заливот и операта во Сиднеј.

Јапонија
Во јапонската традиција се смета дека е обврска да имате секс со сопружникот вечерта на првиот ден од Новата година, приближно на јапонски тоа би било „прв пат на работа“, а последниот секс во старата година е наречен „плаќање сметки“.

Данска
Многу жители на Данска почнуваат да скокаат од столовите на полноќ кога ќе дојде новата година, бидејќи веруваат дека тоа ќе ги избрка лошите духови во наредната година. Данците исто така чуваат стари садови во текот на целата година, тие на крајот ќе се користат за кршење тропајќи на вратите  на пријателите за Нова Година ?! Необичен обичај, нели?

Венецуела
Оние кои сакаат многу да патуваат во Новата година, според народното верување, мора да шетаат низ куќата со патна торба во рака.

Обединето Кралство
Во Британија, новогодишната традиција е дека првиот посетител е доаѓањето на мрачен странец – спротивно на русокосите викиншки напаѓачи кои ги посетиле – кој го поминува прагот на куќата на полноќ носејќи парче јаглен за среќа. Така, Шкотите ширум светот со задоволство го слават „Хогманај“ со театар, концерти на улиците и ја пеат популарната песна на Роби Барнс „Auld lang sune“ напишана во 1788 година, што во превод значи „стари добри времиња“.

Германија

Германците за новогодишната ноќ земаат кромид со шест глави, го сечат на половина и го посолуваат. Така што секоја половина од кромидот претставува еден месец од годината. Потоа го оставаат да отстои за со негова помош да предвидат времето. Значи, ако солта се стопи, тоа значи дека тој месец ќе биде дождлив, а ако солта остане на површината, ќе има сончеви и топли денови. Германците исто така оставаат малку храна во чиниите пред полноќ за после полноќ, во на овој начин веруваат дека ќе си обезбедат доволно храна во претстојната нова година

Колумбија
За да патуваат многу во наредната година, Колумбијците на новогодишната ноќ се шетаат со празни куфери.

Нов Зеланд
Новозеланѓаните сакаат да ја дочекаат Новата година со удирање тенџериња и тави.

Гватемала
Обичајот да се јаде грозје на новогодишната ноќ постои во Гватемала, па на секој час, од пладне до полноќ, се јаде по едно грозје, а со секое грозје се прави по една желба.

Белорусија
Белорусите за новогодишната ноќ слободни жени и девојки се натпреваруваат во игри на вешти и добиваат шанса да одредат која кој прв ќе се омажи во новата година Една од игрите што ја играат девојките е да стават купишта пченка пред секое девојче, а потоа да земат петел и да го стават на средина на кругот. ќе биде првиот што ќе стапи во брак во новата година.

Норвешка
Традиционално во Норвешка за Нова година се подготвува оризовиот пудинг кој се подготвува во голем сад во кој има само еден скриен бадем. Се верува дека оној што ќе добие бадем во својата порција пудинг може да очекува среќа и богатство во новата година.

Бразил
Во Бразил вообичаено е да се носи бела облека на новогодишната ноќ за среќа и мир следната година, а по полноќните прослави, огномет и вечера, Бразилците одат на плажата каде ги прескокнуваат „седумте бранови“, фрлаат цвеќиња во океанот, додека некои запалат свеќи за Новата година да им донесе среќа и богатство.

Овој празник уште се нарекува и празник на труби, кој трае 48 часа како вовед во постот и десет дена покајание.

Хаити
Задолжително носење нова облека и размена на подароци како начин да се донесе среќа.

Сингапур
Задолжителен огномет и пуштање балони со желби напишани на парчиња хартија.

Еквадор
Осветлени се сите слики кои потсетуваат на лоши работи или настани во старата година.

Порторико
Истураат кофи полни со вода додека ја чекаат Новата година, за да ги исчистат сите лоши работи што им се случиле во претходната година.

Романија
На новогодишната ноќ разговарате со животните и им ги кажувате вашите желби за следната година.

Шкотска
Во Единбург можеби не е најголемата прослава на светот, но е многу необично. Пред полноќ, готските улички на овој прекрасен град се исполнети со веселби кои танцуваат на вообичаените мелодии на виолина и гајда, и лути мажи во килтови кои често рецитираат поезија од локални писатели.

Креативниот хаос и пријателската атмосфера понекогаш излегуваат од контрола, но ниту полицијата не реагира на безопасни испади. Малкумина во Единбург одлучуваат да слават во пабови, бидејќи им е поинтересно на улица. Освен тоа, покрај толку многу луѓе, можете да бидете сигурни дека барем некој ќе ве бакне (во образот) кога ќе дојде полноќ.

Чиле
На полноќ се јаде полна лажица леќа за успех во бизнисот, со чистење на куќата се ослободуваат негативни енергии, а во некои градови се прават масовни посети на гробишта, за дочек на Новата година со покојникот.

Перу
Го имаат фестивалот Таканакуј, што во превод на името на фестивалот би значело „крв што врие“. Овој настан е обележан со тепачки во рингот меѓу пријатели. Иако борбите се реални и речиси гладијаторски, тие се исклучително пријателски. За нив тоа претставува нов почеток на Новата година.