Неверојатните римски мозаици се враќаат дома во Израел

43

Серија добро сочувани антички римски мозаици се вратија дома во централниот израелски град Лод по повеќе од една деценија обиколка на најистакнатите музеи во светот.

Денеска, мозаиците се изложени во таа земја за прв пат по повеќе од една деценија, бидејќи се изложени во најпознатите музеи во светот.

Мозаиците се откриени во градот Лод во централен Израел, а ископувањето на овие добро сочувани уметнички дела беше завршено во 2009 година.

Тие се со големина од 17 на 9 метри, а археолозите веруваат дека мозаици од животни, од риби и птици до африкански слонови, носорози и жирафи украсувале богата вила од третиот или четвртиот век, бидејќи Лод бил повторно изграден како римски град Диосполис.

Повеќе од една деценија, додека израелските власти собираа пари за музејот, мозаиците беа изложени, меѓу други, во Митрополитен, Лувр и Ермитаж.

Сега се изложени во археолошкиот центар Лод Шелби Вајт и Леон Леви.

За жителите на Лод, каде што живеат и Арапи и Евреи, музејот е бесплатен, нуди обиколки со водич и интерактивни изложби на арапски, англиски и хебрејски.

„Како што мозаикот поврзува многу делови во една прекрасна слика, ние се обидуваме да ги внесеме сите локални луѓе, Евреите и Арапите“, рече директорот на музејскиот проект Ранан Кислев за Асошиејтед прес.

Музејот се надева дека ќе биде клучна атракција за групи туристи, имајќи предвид дека Лод се наоѓа помеѓу Ерусалим и Тел Авив, во близина на главниот меѓународен аеродром. Дизајниран е да изгледа како античка римска вила како онаа украсена со мозаици.

Жаир Ревиво, градоначалникот на Лод, каде што Евреите и Арапите се судрија минатата година за време на војната меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа, рече дека денес се оствари сонот на градот „кој сам по себе е мозаик на култури“ да се најде на туристичката мапа на светот.

Извор:www.abcnews.go.com