НБА слави 75 години од своето постоење, а по тој повод одлучи да избере 75 кошаркари кои според неа се најдобри во историјата.

Еве ја целата листа на најдобрите во историјата: Карим Абдул-Џабар, Јанис Адетокумбо, Нејт Арчибалд, Чарлс Баркли, Боб Кузи, Дејв Ковенс, Кевин Дурант, Џулиус Ирвинг, Џорџ Жервин, Хал Грир, Џејмс Харден, Алвин Хејс, Џери Лукас, Мозес Мелоун, Кевин Мекхејл, Стив Неш, Дирк Новицки, Хаким Олајџувон, Боб Петит, Вилис Рид, Оскар Робертсон, Дејвид Робинсон, Бил Расел, Џон Стоктон, Мајкл Џордан, Лери Бирд, Скоти Пипен, Кевин Гарнет, Тим Данкан, Пол Аризин, Рик Бери, Вилт Чембрлен, Клајд Дрекслер, Патрик Јуинг, Волт Фрејзер, Џон Прајз, Ален Ајверсон, Меџик Џонсон, Сем Џонс, Карл Мелоун, Роберт Периш, Крис Пол, Бил Шарман, Ајзеа Томас, Нејт Тармонд, Вес Анселд, Бил Волтон, Џери Вест, Џејмс Ворти, Долф Шејкс, Елгин Бејлор, Пит Маравич, Дејв Бинг, Лени Вилкенс, Били Канингем, Ерл Монро, Дејв Дебушир, Шекил О’Нил, Доминик Вилкинс, Денис Родман, Реј Ален, Двејн Вејд, Коби Брајант, Џејсон Кид, Гери Пејтон, Боб Мекаду, Пол Пирс, Стеф Кари, Реџи Милер, Кармело Ентони, Леброн Џејмс, Каваи Ленард, Демијен Лилард, Расел Вестбрук и Ентони Дејвис.