На светот му се потребни најмалку 100 милијарди долари за решавање на пандемијата

19

Светот треба да потроши најмалку 100 милијарди долари за нови „алатки“ за решавање на пандемијата, рече директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Скоро 20,89 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус, според порталот Worldometers.

Над 750.000 луѓе низ светот починаа од Ковид-19.