На Грците им е забрането да работат надвор поради високите температури: Казна од 2.000 евра за секој што ќе ја прекрши забраната

167

Опасна комбинација од екстремни температури, сахарска прашина и висока влажност е забележана во Грција во првиот топлотен бран од почетокот на годината, што го прави јуни најтопол во земјата од 2007 година. Иако за денеска се прогнозираат температури до 40 степени, вчера живата во термометарот во некои делови од земјата надмина 44. Најопасни термални услови имаше во областа на Атина, каде се констатирани над 40 степени.

Според податоците на мрежата на автоматски метеоролошки станици meteo.gr и Националната опсерваторија на Атина, највисока максимална температура е забележана во Вуколјес во областа Ханија на Крит и изнесувала дури 44,5 степени Целзиусови. Следува градот Кранида, каде што највисоката измерена температура била 43,9°C.

Во вечерните вести на јавниот сервис ЕРТ се приклучија водители од различни делови на Грција и пренесоа неверојатна слика – во 21 часот по локално време плажите ширум земјата се уште беа полни со луѓе кои бараат освежување, пренесува Euronews.

Министерот одговорен за цивилна заштита, Василис Кикиљаш, предупреди на опасност од пожар поради комбинацијата на високи температури и ветер.

– Раниот почеток на топлотните бранови, во комбинација со сувата зима, доведе до многу тешка сезона на пожари – рече тој.

Од тие причини и армијата имаше полни раце работа и постојано ги посетуваше загрозените шумски предели, а во некои од нив и на возачите им беше забрането поминување. Во административните граници на Атина затворени се градинките и основните училишта, а од утре ќе почнат со нормална работа.

А Министерството за труд нареди целосна забрана за физичка работа надвор од 12 до 17 часот.

– Во случај на непочитување на овие правила се изрекува глоба од 2.000 евра по вработен – предупреди Павлос Маринакис, портпаролот на Владата.

Претходните денови на владините функционери им беше наредено да работат од дома, додека Акропол, најпопуларниот антички локалитет во главниот град, остана затворен од пладне до 17 часот. Во овој период беа затворени и сите други археолошки локалитети во Атина. Крајот на топлотниот бран ќе дојде денеска кога температурите ќе почнат најпрво да опаѓаат во западна, централна и северна Грција, додека во источна Македонија и Тракија се очекуваат дожд и невреме придружени со силен ветер.

Температурите и натаму ќе се движат од 33 до 35 Целзиусови степени, додека на Пелопонез, Додеканез и на Крит ќе бидат многу високи – до 38 степени. Само во сабота температурата низ земјава ќе се врати во нормала за јуни, а ќе преовладува засилен северно-северозападен ветер, јавува Херцеговина.

Во Турција веќе избувнаа првите шумски пожари, а два од пет се ставени под контрола. На западот од земјата и во близина на Црното Море, авиони и хеликоптери работат на гаснење на останатите. Во Џедрен, топлината е особено тешко да се поднесе поради високата влажност што ја создаваат трите големи реки што минуваат низ градот. Состојбата е таква што мештаните и посетителите бараат одмор во градските паркови, градините, покриените чаршии, но и во дворовите на џамиите.

Голем пожар избувна и во шумска област на Кипар. Четири села во Полеми на североистокот од земјата се евакуирани, а три лица се пренесени во болница поради проблеми со дишењето.

Претседателот на Кипар, Никос Христодулидес, за време на официјалната посета на Јордан побара помош од оваа земја за гаснење на пожарот во областа Пафос. Кралот Абдула Втори, според неофицијални информации, наредил дополнителни авиони за помош на Кипар. Во гаснењето на пожарот се очекува и пристигнувањето на два авиони од Грција.