Најчести хигиенски грешки кои упорно ги правиме

200

Хигиенските навики се подразбираат до тој степен што речиси никогаш и не размислуваме за нив, а постојат такви кои ни прават повеќе штета отколку корист. Дури и начинот на кој го сушиме телото после туширање и ги сечеме ноктите е важен.

Лицето го миеме после физичка активност, а не пред тоа

Експертите сметаат дека поважно е да се мие пред да се занимавате со физичка активност.

Подобро е однапред да ја отстраните целата шминка, или нечистотија и потоа нема да морате да се грижите за чистотата на вашата кожа по вежбањето како што би се грижеле ако не сте се измиле претходно.

Ако не го правите ова, тогаш подобро е да не го бришете испотеното лице после тренинг – во спротивно ризикувате да ги затнете порите. Доволно е нежно да ја тапкате кожата со памучна крпа.

Секогаш почнуваме да ги четкаме забите на истото место

Кога постојано ги миеме забите на истото место, најмногу внимание посветуваме на забите кои први се измиени, така што четкањето ни здосадува пред да дојдеме до последните заби.

Затоа стоматолозите советуваат да не се навикнувате на истиот модел на четкање и секогаш да почнувате со четкање од различен заб, за да ги четкате порамномерно.

Ги сечеме ноктите додека се влажни

Влажните нокти се помеки од сувите, па нивното сечење може да изгледа полесно. Но, всушност, овој метод носи повеќе непријатности, бидејќи ноктите се виткаат, а сечењето може да се претвори во „крвава пресметка“.

Грубите рабови на ноктите можат да се закачат на облеката, што може да ги оштети и двете, но може и сериозно да се изгребе ноктот. Затоа е подобро ноктите да ги сечете кога се суви.

Веруваме во ефикасноста на влажните марамчиња

Антибактериските марамчиња убиваат бактерии, но само на чисти раце. Ако кожата е покриена со нечистотија или маснотии, алкохолот во марамчињата нема да може да навлезе во кожата. Редовното миење на рацете во овој случај ќе биде посигурно.

Марамчињата за бебиња генерално не содржат доволно алкохол за да се отстранат вирусите и бактериите.

Премногу го сушиме телото после туширање

Експертите не советуваат бришење после туширање. Користиме крпа за да ги отстраниме мртвите клетки кои ја штитат кожата. Наместо тоа, најдобро е да почекате кожата да се исуши сама или нежно да ја тапкате со крпа.

Ние користиме миризливи влошки
Мирисните производи за женска хигиена може да го нарушат pH балансот на кожата, што доведува до иритација. Треба да изберете средства за хигиена кои не содржат никакви дополнителни хемикалии.

На четката ставаме премногу паста за заби

Стоматолозите не се согласуваат дека колку повеќе паста за заби користиме, толку подобро е четкањето. Четкањето со многу паста за заби може да доведе до флуороза кај децата. Ова е оштетување на забната глеѓ предизвикано од вишокот флуор, кој со текот на годините може да ги обои забите и да ги направи посклони кон кариес.

Флуорозата главно ги погодува децата. Но, сепак, користењето премногу паста за заби со абразивни честички во комбинација со силно триење може да предизвика слабеење на забната глеѓ. Можете да ги избегнете сите овие проблеми ако користите паста за заби со големина на грашок при секоја употреба.

Го занемаруваме просторот зад ушите

Луѓето воопшто не треба да ги чистат ушите со стапчиња за уши. Но, ако телото почне да произведува повеќе ушна маст, што може да доведе до непријатност или губење на слухот, подобро е да се консултирате со лекар кој ќе ги спроведе потребните процедури, пишува Bright Side.

Притоа често забораваме да го исчистиме пределот зад ушите, иако тоа е препорачливо. Ако не го сториме тоа, нашата кожа може да почне да мириса лошо. За да спречите тоа да се случи, треба секојдневно да ја миете областа зад вашите уши.