Најмалку 11 работници загинаа при уривање на кран на бродоградилиште во Индија

39

Голем кран се урна за време на тест за оптоварување на државното бродоградилиште во јужниот индиски град Вишахапатнам, при што загинаа најмалку 11 работници.

На телевизиска снимка се гледа како новиот кран паѓа на земја на државното бродоградилиште „Хиндустан Шипјард“ во пристанишниот град Вишакхапатнам, во државата Андра Прадеш во јужна Индија.

Властите соопштија дека кранот се урнал врз работниците кои работеле на дигалката или биле во нејзина близина.

Петмина работници се хоспитализирани со повреди.

Во моментов се води истрага за несреќата.

Извор:МИА