Најдобри лекови против чашлица од аптеката на природата

191

Овие рецепти за домашни чаеви и напивки се многу полесни во борбата со кашлицата. Со правилна подоготовка на чаевите кои помагаат во олеснувањето на симптомите од настинка како кашлање и растечен нос можете најбезболно и на природен начин да ги решите непријатностите кои доаѓаат со студената сезона.

Кашлицата е природен феномен. Таа помага да се исчисти грлото од лигите и малите честички прашина. Но, продолжената, постојана кашлица може да биде симптом на разни состојби, од алергии, преку вирусни до бактериски инфекции, како и одредени видови на рак.

Понекогаш, кашлицата не мора да има никаква врска со грлото или белите дробови, но исто така може да биде предизвикана од рефлукс

Ако сте настинати или кашлате, веројатно веќе сте биле на лекар, па во случај да се исклучат посериозни состојби или ако сте зеле бактериска инфекција и сте зеле антибиотици, а сепак сте кашлале, можете да се обидете да го решите овој проблем со природни лекови.

Еве што помага при кашлање:

Мед

Докажано е дека медот ја ублажува кашлицата поефикасно од лековите за кашлица базирани на декстрометорфан, кои можете да ги купите без рецепт. Во една студија, деца на возраст меѓу една и пет години со инфекции на горниот респираторен тракт добиле две лажички мед пред спиење, и се покажало дека малите субјекти кашлале значително помалку во текот на ноќта.

Измешајте две лажички мед со малку билен чај или додадете ги во чаша топла вода со лимон. Или само земете една лажичка мед, и тоа е доволно за да го смирите иритираното грло.

За домашен сируп од кашлица, ќе ви треба ситно рендана кора од два лимона, четвртина чаша ситно рендан ѓумбир, чаша вода, чаша мед и половина чаша сок од лимон (измерете сè со иста чаша).

Во мало тенџере измешајте кора од лимон, ѓумбир и вода и оставете да зоврие. Кога ќе зоврие, оставете го да врие уште пет минути. Загрејте го медот во друга тава, но не дозволувајте да зоврие, па додадете го во водата со ѓубривото и добро измешајте, за да добиете униформен сируп. Истурете во чиста стаклена тегла и добро запечатете. Вака подготвениот сируп можете да го чувате во фрижидер до два месеци.

Деца на возраст од една до пет години треба да земаат половина лажичка на секои два часа во случај на кашлица, деца под 12 години да земаат една лажичка на секои два часа, а деца над 12 години и возрасни можат да земаат една до две лажички на секои четири часа.

Имајте на ум дека децата помали од една година не треба да консумираат мед, затоа овој сируп не е можен за бебиња помали од 12 месеци.

Ананас

Ананасот не е нешто што прво ви паѓа на памет кога кашлате, но ова овошје е богато со специфичен ензим наречен бромелаин, кој, меѓу другото, многу ефикасно престанува да кашла и ја намалува количината на слуз во грлото. Сè што треба да направите е да јадете парче ананас три пати на ден, или да испиете чаша свеж сок од ананас. Ако сакате да го зголемите ефектот на заздравување, можете да додадете малку лимон, лажичка мед и лажичка или две ситно рендан ѓумбир во ананасот. Но, ако земате антибиотици од амоксицилин, не треба да консумирате ананас, бидејќи лекот нема да работи правилно поради бромелаин.

Бел слез

Белиот слез долго време се користи за ублажување на болки во грлото и кашлицата, бидејќи благодарение на високата содржина на слуз (дури 18-35 проценти во коренот), пектин и танини, тој ефикасно ги обложува иритираните мукозни мембрани и има антиинфламаторно, смирувачко дејство.

Екстрактот од бел слез го намалува спазмот на мускулите на респираторните органи и ја премачкува мукозната мембрана, што ја смирува сувата иритирачка кашлица и болки во грлото.

Чајот од бел слез се прави со истурање на две кафени лажички корен од ова растение со 250 милилитри ладна или млака вода, а потоа пијалокот се остава да отстои околу два часа, за да се создаде доволно слуз. Може да додадете малку мед во готовиот чај, и треба да го пиете три пати на ден. Ако не ви се допаѓа студен може да го загреете малку пред употреба.

Мајчина душица

Мајчината душица е честа состојка во многу сирупи за кашлица. Има силно антибактериско дејство и го ублажува мускулниот спазам, ја разредува слузта и ја смирува кашлицата, олеснувајќи го дишењето. Ако кашлате и носот ви е затнат, можете да пробате да вдишете есенцијално масло од мајчина душица.

Чајот од мајчина душица се прави со истурање на две лажички сув лист мајчина душичка врз чаша врела вода, оставајќи го да стои десетина минути и исцедете го. Пијте топол чај неколку пати на ден.

Ако сте на антикоагулантна терапија или имате закажана операција, не треба да користите мајчина душица во форма на чај или како есенцијално масло.