Најголема продажба на музички права годинава:Кети Пери ги продаде правата на сопствените хитови за 225 милиони долари

238

Кети Пери ги продаде своите музички права на Litmus Music за 225 милиони долари.

Таа ги продаде правата на сите пет нејзини албуми на Capitol Records, One of the Boys од 2008 година и Smile од 2020 година.

Овие албуми ги вклучуваат нејзините мулти-платинумски хитови како „Firework“, „Teenage Dream“, „Hot ‘n’ Cold“, „California Gurls“ и „I Kissed A Girl“ (I Kissed A Girl).

Ова е најголемата продажба на музички права од уметник оваа година.

Претходниот носител на оваа титула беше Џастин Бибер, откако во јануари ги продаде правата на сопствените песни за 200 милиони долари на Hipgnosis Songs Capital.

Две од нејзините песни „Dark Horse“ и „Roar“ имаат повеќе од милијарда стримови на Spotify.

„Roar“ е исто така едно од најгледаните видеа на сите времиња на YouTube со 3,8 милијарди прегледи.

Кети Пери, големата ѕвезда од 2010-тите, последниве години работи помалку, посветувајќи се повеќе на семејството и на врската со партнерот, актерот Орландо Блум.

Следната година таа ќе се врати како судија на седмата сезона на American Idol.

Litmus Music е потфат на Ден Мекарол, поранешен претседател на Warner Music и Capitol Records.

Според соопштението, договорот со пејачката е резултат на „долготрајна деловна врска“ додека двајцата биле во Capitol Records.

Хенк Форсајт, ко-основач и извршен директор на Litmus Music, рече дека песните на Кети се „суштински дел од светското културно ткиво“.

„Значи, ние сме благодарни што повторно работиме заедно со доверлива партнерка чиј интегритет свети во сè што таа прави.

Компанијата Litmus Music претходно ги стекна правата на главните снимки на Кит Урбан, како и на каталогот на песни на текстописецот Бени Бланк, кој работеше со Ед Ширан, The Weeknd, Ријана и Бритни Спирс.

Купувањето музички права порасна во последниве години, а уметниците како Боб Дилан, Нил Јанг, Шакира, Деби Хари и Џастин Тимберлејк се откажаа од деветцифрените идни авторски права.