Најбрзиот начин да се ослободите од вишокот килограми:Тридневна диета со една основна состојка

93

Иако е краткотрајна, диетата со јогурт дава брзи резултати. Доколку треба брзо да изгубите неколку килограми поради одење на море или сакате да тренирате фустан за помал број, диетата со јогурт е вистинското решение за вас.

Оваа диета трае само три дена, и дава неверојатни резултати бидејќи главната храна што ќе ја јадете е исклучително здрав пијалок – јогурт.

Дејството на диетата со јогурт се базира на придобивките од пробиотските јогурти кои го промовираат здравјето на цревната флора.

Благодарение на пробиотиците во јогуртот, храната се вари побрзо, па отровите се излачуваат од организмот. Кога храната темелно се вари, се подобрува здравјето на цревата, а со тоа и општото здравје на организмот.

За време на примената на оваа диета се препорачува да пиете до 2 литри јогурт на ден, а со јогурт може да јадете свежо овошје, зеленчук и месо. Тридневно мени што треба да се следи за време на диета со јогурт.

Ден 1

За појадок, јадете салата од краставица зачинета со јогурт, или чаша овошен јогурт со лажица снегулки по желба.

За ручек, пржете го пилешкото во маслиново масло, а како прилог јадете два домати и јогурт. Исто така, за ручек, можете да сосите пиперки или тиквички во лажичка маслиново масло, да се мешате со 50 грама ориз и да додадете малку сол и бибер. 

Наместо десерт, земете јогурт со свежо овошје.

За вечера подгответе сецкан морков, јаболко и 50 грама шунка, пржете во лажичка маслиново масло и истурете чаша јогурт со малку маснотии.

Ако сакате поблага варијанта, можете да мешате бобинки со јогурт.

2 ден

– За појадок, повторете ја салатата од краставица што ја изедовте претходниот ден.

За главниот оброк, исечете 150 грама филе од мисирка во коцки, додадете сол и бибер и пржете на маслиново масло. Додадете сецкани печурки (околу 50 грама), домати и пиперки, а кога зеленчукот ќе омекне, додадете чаша јогурт. Друга варијанта за ручек може да бидат пржените печурки и оризот во маслиново масло, кои потоа ќе ги прелиете со јогурт.

– Пред спиење, изедете два моркови и јогурт, или истурете една лажица шумско овошје со две чаши јогурт.

3 ден

– За појадок измешајте чаша јогурт, излупено и сецкано јаболко, малку цимет и додадете малку сол и бибер.

– За ручек, испечете околу 150 грама филе ослич и направете салата од јогурт, сецкана краставица и малку сенф.

– За вечера сварете 100 грама тестенини, додадете исечкана пиперка и варено јајце, па истурете јогурт сите заедно.

 Не треба да ја одржувате оваа диета повеќе од три дена за да не го оштетите телото.

По три дена, вратете се на вообичаената диета, и ако сакате да повторите, почекајте најмалку три недели.