НАТО ГИ ПРИЗНА СТРАВОВИТЕ: Едната закана е итна, другата е најсериозна на долг рок

343
EPA-EFE/TOMS KALNINS

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој е во посета на Соединетите Држави за време на која се обидува да ги убеди политичарите и јавноста да продолжат да обезбедуваат воена помош за Украина, ги исплаши своите соговорници со наводни „руски планови за оспорување и ослабување на влијанието на Америка“.

Столтенберг зборуваше во САД на форум во средата, каде што одговараше и на прашања.

„Денес нашите вредности се злонамерно нападнати од надворешни сили кои се обидуваат да ги поткопаат. Тие го загрозуваат нашиот слободен свет, отворено го предизвикуваат американското влијание… Тие се обидуваат да ги променат глобалните правила кои ја обезбедуваат нашата заедничка безбедност. Живееме во опасни времиња“, рече генералниот секретар.

Поточно, тој објасни дека „Кина го развива и модернизира своето оружје без никаква транспарентност и ограничувања“, обвинувајќи го Пекинг за „нефер трговски политики“ и напади врз соседите, како и „желба да доминира во Јужното Кинеско Море“.

„Додека Кина е најсериозната закана на долг рок, Русија е најитна“, продолжи Столтенберг. Генералниот секретар на НАТО изрази уверување дека Русија „се стреми да ги врати своите сфери на влијание и да изгради алтернативен светски поредок во кој моќта на САД е ослабена и НАТО е разединет“.

Столтенберг потоа ги спомна и „заканите“ од Иран и Северна Кореја и го наведе неодамнешниот напад врз американската воена база во Јордан како потврда за неговите „стравови“.

„Кина, Русија, Иран и Северна Кореја се повеќе се обединуваат, заедно ги заобиколуваат санкциите и притисоците, го ослабуваат глобалниот финансиски систем заснован на американскиот долар… Во овие опасни времиња, ние заедно мораме да се спротивставиме на секој режим што сака да не ослабне. заклучи тој.Генералниот секретар на Северноатлантскиот договор.
Претходно, шефот на воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер, призна дека новите одбранбени планови на алијансата, одобрени на последниот самит на блокот минатото лето во Вилнус, се развиени првенствено во случај на конфликт со Русија.

Во последниве години, Русија најави невидена активност на НАТО на нејзините западни граници. НАТО ги проширува иницијативите и го нарекува „одвраќање против руската агресија“. Москва постојано изрази загриженост за акумулацијата на силите на сојузот во Европа. Кремљ истакна дека Руската Федерација никому не се заканува, но дека нема да игнорира дејствија кои се потенцијално опасни за нејзините интереси, пренесува Ria.ru.