НАСА: Русија и Америка продолжуваат со соработка во вселената

153

Меѓународната вселенска станица (МВС), која функционира особено благодарение на соработката меѓу САД и Русија, не е засегната од екстремните тензии меѓу двете земји поради руската инвазија на Украина, соопшти американската вселенска агенција НАСА.

Сепак, агенцијата наведе дека се уште работи на решенија без помош на Русија.

„Во моментов работиме мирно во вселената. „На оперативно ниво, немаме индикации дека нашите колеги не се посветени на продолжување на тековните операции на Меѓународната вселенска станица“, соопшти НАСА, додавајќи дека американските и руските тимови „разговараат еден со друг“.

Русија е од суштинско значење за правилно функционирање на ISS, бидејќи се користат руски вселенски бродови.

„Размислуваме како можеме да додадеме други можности“, додаде НАСА.

Руската вселенска агенција Роскосмос минатиот викенд објави дека агенцијата може, поради санкциите против Русија, да го прекине лансирањето од вселенската база во Француска Гвајана.