На само 8 години се појави во музички спот за песната на Боб Марли „Is This Love“, две години подоцна започна да учи балет на Академијата за изведувачки уметности во Лондон, а година подоцна модни агенти ја откриле сосема случајно додека шетала по улиците во Лондон

На 22 мај 1970 година, се роди Наоми Кемпбел, една од првите црни модели што влезе во историјата и успеа да ги сруши бариерите за расната дискриминација.

Ќерка на танчерка од Јамајка, таа никогаш не се запозна со својот биолошки татко.

Пораснала со нејзината баба, зашто нејзината мајка работела во странство.

За неа медиумите често пишуваа како за емоционално нестабилна што и донесе многу проблеми со законот, несаканите наслови и проблемите со дрогата.

Во 1990-тите, таа беше составен дел од тимот на ултра-познатите супермодели: Кристи Тaрлингтон, Клаудија Шифер и Синди Крафорд, искачувајќи се на самиот врв на модната индустрија. Покрај модата, таа остави белег во светот на филмот и музиката. Нејзиниот емотивен живот беше бурен, но никогаш не се омажи и нема деца. Таа и сега кога наполни 50 години и сè уште ве остава без здив кога ќе прошета по модната писта.

На само 8 години, таа се појави во музички спот за песната на Боб Марли „Is This Love“.

Две години подоцна, таа започна да учи балет на Академијата за изведувачки уметности во Лондон.

Модните агенти ја откриле сосема случајно додека шетала по улиците во Лондон.

„Ми пријде една жена и ме праша дали некогаш сум размислувала да станам модел. Тоа беше Бет Болт, директорката на модната агенција. Мојата првична реакција беше шок и неверување. Мајка ми сакаше да останам на училиште и да ги завршам испитите, но по после неколку недели отидов да кај Бет сама и без дозвола на мајка ми. Кога дојдов, ми ја направија косата, ми ставија шминка и ме сликаа во школската униформа. На крајот, мајка ми се согласи да бидам модел под услов тоа да не влијае на оценките и дека морам да завршам училиште “, рече таа во интервју за „Гардијан “.

Наскоро таа се појави во модни ревии на Версаче, Валентино и Балмајн. Во 1990-тите, таа беа супермодели: беа вистински sвезди што прават милиони.

Заедно со Кристи Тарлингтон и Линда Еванџелиста, таа го формираше „Трите“ благодарение на соработката со реномираниот фотограф Стивен Мејсел. Од тој период таа е пријателка со Кејт Мос со која сè уште споделува важни моменти. Потоа следуваа модни ревии за познатиот бренд за долна облека Victoria’s Secret  и тоа во неколку наврати, но никогаш не била дел од познатата „Ангели на Викторија“ .Зошто? Како што и самата објасни, таа одбива постојана работа за „Викторија Сикрет“. Нема сомнение дека таа е вистинска модна дива.

Наоми се обиде на својата рака во светот на музиката и филмот. Патувањето до музичките води вклучува учество во видеа на големи sвезди како Џорџ Мајкл и Мајкл Џексон.

Сепак, тоа не беше доволно за неа и во 1994 година ја сними песната „Љубов и солзи“. Се појави и во неколку филмови како што се Мајами Рапсоди во главната улога со Сара Џесика Паркер и Антонио Бандерас.

За жал, таа не е позната само по својот голем талент.

Сме слушнале приказни за нејзиниот незгоден темперамент и нападите што ги доживеале нејзините лични асистенти. „Бритиш ервејс“ и забрани да лета во нивните авиони по инцидент на аеродромот во Лондон, кога удрила и плукала во полицајци поради изгубените куфери. Сето ова заврши на суд, со казни и безброј часови за работа во добротворни цели.

Нејзиниот љубовен живот не беше помалку турбулентен од професионалниот.  Боксерот Мајк Тајсон, актерите Роберт де Ниро и Силвестер Сталоне, музичарите Ерик Клептон и Адам Клејтон, танчарот  Кортес и магнатите Флавио Бријаторе и Владислав Доронин се само некои од нејзините партнери. Никогаш не се омажила, но призснава дека имала голема желба да стане мајка.

Не така одамна се повлече од модните писти, но во посебни прилики се појавува како везда на модните ревии.

Така, успеавме да ја видиме во 2017 година, кога учествуваше во модна ревија посветена на Џани Версаче заедно со Клаудија Шифер, Карла Бруни, Хелена Кристенсен и Синди Крафорд.

Пред помалку од една година, таа го затвори шоуто „Сен Лоран“ за време на Модната недела во Париз пред Ајфеловата кула облечена во совршен црн смокинг. И двете претстави влегоа во аналите на модната индустрија како историски моменти.

(Л.Г.Д.)