Нагелсман: Па што правиме ние?!

263
epa10231434 Munich's head coach Julian Nagelsmann reacts during the German Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and Bayern Munich in Dortmund, Germany, 08 October 2022. EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL CONDITIONS - ATTENTION: The DFL regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video.

Германски АРД, пред почетокот на ЕП 2024, спроведе истражување во кое 21 отсто од 1.304 испитаници изјавиле дека треба да има повеќе белци во германската репрезентација. АРД излезе во јавноста со резултатите од истражувањето, што беше проследено со жестоки критики. Германците сметаат дека е срамота да се поставуваат такви прашања.

Џошуа Кимих и Антонио Рудигер јавно ја критикуваа ваквата анкета, а исто размислува и селекторот Јулијан Нагелсман:

  • Бев непријатно изненаден што им беа поставувани такви прашања на луѓето. Она што уште повеќе ме шокираше беше нивниот одговор во анкетата. Расистички е! Чувствувам дека треба да се разбудиме од сето тоа. Кимих добро одговори. Мислам исто како него и навистина е лудо да го прашам тоа. Има луѓе во Европа што моравме да ги примиме поради војните, економската ситуација и разни причини. Овие луѓе сакаат да бидат прифатени овде. Мораме да се прашаме што правиме со вакви работи и анкети и која е целта. Бизарно ми е што одиме на одмор на други дестинации за да запознаеме различни култури, а потоа се жалиме од нив. Играме ЕП за сите во оваа земја и секој што игра на врвно ниво – е добредојден како претставник на Германија, бидејќи сите ќе го дадат својот максимум за оваа земја. Па така, се надевам дека никогаш повеќе нема да видам таква анкета.

Германците го отвораат ЕП 2024 на 14 јуни, против Шкотска, во Минхен, а во истата група се и репрезентациите на Швајцарија и на Унгарија.