„Навистина ми се допаѓа тоа момче и имам пари да го купам“

305
epa10056748 FC Barcelona's President Joan Laporta reacts during the presentation of the Danish defender Andreas Bodtker Christensen (not pictured) as new player of the FC Barcelona at Sant Joan Despi Sports Center of Barcelona, Catalonia, Spain, 07 July 2022. EPA-EFE/ALEJANDRO GARCIA

Барселона минатата сезона беше во сенка на вечниот ривал, тимот на Реал (М). Каталонскиот гигант имаше неуспешен настап и во Лигата на шампионите, а клупските челници се надеваат дека работите ќе бидат многу подобри од сезоната 2024/25. Во тренерското столче седна трофејниот германски стручњак, Ханси Флик, кој сега ги чекаат првите засилувања.

Не е тајна дека челниците на Барса секојдневно работат на доведување нови играчи, а будно ги следеа и настапите на играчите на Европското првенство. Таму некои во целост ги покажаа своите квалитети, меѓу нив и ѕвездата на Шпанија која се поврзува токму со Каталонците.

Дали трансферот е реален? Според Жоан Лапорта, тоа е возможно. Првиот човек на клубот уверува дека има доволно пари да доведе играч кој би можел да биде полн погодок во новата сезона.

„Ми се допаѓа тоа момче и имам пари да го купам“, изјави Лапорта додека зборуваше за Нико Вилијамс, 21-годишниот играч на Атлетико Билбао кој во тандем со Ламине Јамала формира незапирливо напаѓачко крило дуо за „црвената фурија“.

Мора да се напомене дека неговата пазарна вредност е 60 милиони евра, но дека постои откупна клаузула според која секој клуб може да го ангажира ако испрати понуда не помала од 58 милиони евра, што очигледно е сума која не преставува проблема за Барселона, која беше во големи финансиски проблеми во последниве години.