Му пресудила на педофилот кој ги силувал нејзините синови: Ја одлежала казната – ова е нејзината исповед

517
Фото: screenshot Youtube

Сара Сендс пред осум години избоде до смрт осудениот педофил кој сексуално ги злоставувал нејзините три сина. Во есента 2014 година, во источен Лондон, таа отишла до соседниот блок и го избола Мајкл Плестед осум пати, кој искрварил до смрт.

Плестед имал 77 години и бил обвинет за сексуален напад на млади мажи во имотот Силвертаун каде што живеел. Би-би-си сега за прв пат објави дека сите три момчиња вклучени во случајот биле синови на Сара Сендс.

Нејзиниот најстар син Бредли, кој тогаш имал 12 години, се откажал од правото да остане анонимен минатата година, а неговите помлади браќа близнаци, Алфи и Рис, сега го направиле истото. Имале единаесет години кога нивната мајка убила маж обвинет за злоупотреба. Тие сега имаат 19 и 20 години, а за Би-Би-Си раскажале како се сеќаваат на моментот кога дознале што направила нивната мајка. Велат дека растењето со мајка во затвор било тешко, но во исто време ги разбираат нејзините постапки.

Капа и симнувам, нема да негирам. Живееше спроти нас и кога ќе го отворев прозорецот, ја гледав неговата куќа. Се чувствувавме побезбедни. Кошмарите не завршија, но ни даде чувство на сигурност бидејќи повеќе не одевме по улица со страв дека ќе се појави зад аголот – изјави Алфи. Неговиот брат Рис додаде дека е убаво да се знае дека насилникот е мртов.

Сара се преселила со семејството во нов дом во Силвертаун неколку месеци пред убиството. Таа се спријателила со Плистед кој живеел сам.

Беше популарна личност на имотот, често седеше пред киоскот, што му овозможуваше да оствари контакт со локалното население и нивните деца. Мислев дека е прекрасен старец, му готвев, го чував и му правев друштво кога и да имав време – рекла Сара.

Во продавницата имаше некакви обврски околу весниците, а во саботите му помагаа некои деца.

Тој праша дали Бред може да му помогне и беше толку возбуден – вели Сендс и додава дека Плистед се зближил со нејзиниот најстар син, што му дало можност да се зближи и со близнаците, по што ги поканил сите три момчиња во својот дом.

Една вечер близнаците и откриле дека Плистед сексуално ги нападнал во станот, а една недела подоцна се пожалил и Бредли. Плејстед беше уапсен и обвинет за незаконско постапување против децата на Сара. Додека го чекаше судењето, судијата му одреди кауција и рече дека може да се врати на имотот. Сара била многу вознемирена, а семејството веднаш се преселило во малиот дом на нејзината мајка.

Ноќта на нападот, таа беше фатена на камера како оди во станот на Плистед. Таа сакаше да го убеди да се изјасни за виновен по обвиненијата и да ги поштеди нејзините деца да одат на суд.

Не знаев што правам таму, но сфатив дека направив голема грешка. Не се каеше и ми кажа дека моите деца лажат. Целиот мој свет застана. Го имав ножот во левата рака и се сеќавам како се обидуваше да го грабне – изјави Сендс, која тврди дека немала намера да го убие насилникот.

Неколку часа подоцна со крвав нож и облека и се предала на полицијата. Судијката утврдила дека не размислувала рационално до што би довело земањето на ножот, но додала дека секако ја имала предвид можноста да го употреби. Таа беше осудена за убиство од небрежност.

Таа беше осудена на три и пол години затвор, казна која подоцна била зголемена на седум и пол години бидејќи било оценето дека казната е прелесна. Судиите потоа утврдија дека казната треба да биде подолга бидејќи таа не повикала брза помош за насилникот. На крајот поминала четири години во затвор.

Го зедов законот во свои раце, секогаш ме воспитуваа да преземам одговорност за своите постапки – изјавила самохраната мајка.

Додека Сендс бил зад решетки, момчињата живееле со нивната баба.

Бевме многу во една соба и немаше приватност. Баба зборуваше со мама на телефон додека беше во затвор, ја прашуваше дали можам да одам да играм фудбал и таа често велеше не – вели Бредли.

Алфи вели дека дефинитивно пропуштиле дел од детството бидејќи мајка си ја гледале еднаш месечно на посети во затвор. Понекогаш сакав само да споделам некој проблем со мајка ми. Нашите пријатели знаеја што се случи, но другите често прашуваа каде е нашата мајка – изјави Алфи.

Сара сега предлага измени на законите со кои на педофилите ќе им се забрани да ги менуваат имињата за да ја прикријат историјата на напади врз деца.

Мајката која го уби насилникот на нејзините три сина води кампања за да ги спречи педофилите да си ги менуваат имињата за да ја сокријат својата криминална историја.

– Доколку допирате деца, мора да има последици. Тоа право на промена на името на педофилите мора да им се одземе – изјави Сара (39) за BBC.