Москва ќе ги наградува пензионерите: 140 долари за вакцинација

25

Градот Москва ќе го награди со 140 долари секој пензионер што прима вакцина од руско производство против корона вирусот, објави денеска градоначалникот Сергеј Собјанин.

Московските власти се обидуваат да ја поттикнат слабата кампања за имунизација, пренесува Би -Би -Си.

Жителите на Москва постари од 65 години треба да ги добијат двете дози до крајот на годината за да ги добијат парите.

Во Русија, за 24 часа беше регистриран рекорден број смртни случаи од вирусот коронавирус, бидејќи 984 луѓе починаа.

Во исто време, регистрирани се 28.717 новозаразени лица, а помалку од 2.000 само во Москва.