Мората треба да пресече

64
epa10503686 Atletico Madrid's Antoine Griezmann (L) and Alvaro Morata (R) celebrate after scoring during a Spanish LaLiga soccer match between Atletico Madrid and Sevilla FC at Civitas Metropolitano stadium in Madrid, Spain, 04 March 2023. EPA-EFE/KIKO HUESCA

Италијанскиот калчо гигант Милан и понатаму се обидува да ги осигура услугите на искусниот напаѓач од редовите на шпанскиот прволигаш Атлетико (М), Алваро Мората. „Росонерите“ се подготвени да ја активираат ослободителната клаузула во неговиот договор врена 13 мил. евра, а капитенот на Шпанија веќе изјави дека е можно да си замине од Мадрид за време на летниот преоден рок.