Американсакта тенисерка Коко Вандевеј, изјави дека сигурно ќе игра на грен слем турнирот САД Опен, нормално доколку истито се одржи. Таа истакан дека претходните три месеци воопшто немала приходи и дека играњето на овој грен слем и е приоритет.

-Морам нешто да заработам и затоа морам да играм. Мислам дека не сум во позиција да кажам „Не“, вели Вандевеј.

Вандевеј моментно е 198. тенисерка на ВТА листата, а најдобар пласман и е деветтото место во јануари 2018 година.