Могерини беше пречекана во Старата скопска чаршија

31

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, која штотуку пристигна во Скопје од Стразбур заедно со премиерот Зоран Заев, прошета низ Старата скопска чаршија,

Могерини ќе има средба и со претседателот Ѓорге Иванов, како и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски.

Посетата е во пресрет на претстојниот референдум на кој граѓаните треба да се изјаснат за Договорот од Преспа.

е