Мистеријата на скапоцените чанти на кралицата Елизабета:шест работи мора да бидат внатре/фото

125

Британската кралица Елизабета Втора никаде не ја гледаме без скапи чанти. Колку ги обожава говори и тоа што не се одвојува од нив ниту во семејните портрети.

Секогаш се работи за дизајнерските модели на нејзиниот омилен бренд Launer, чии цени се околу 2.500 долари, а кралицата има над 200 во својата колекција.

Сепак, помалку е познато што носи во нив 95-годишната Елизабета, а ова се шест клучни работи кои се својствени за припадничките на понежниот пол.

Станува збор за марамчиња, крем за раце, кармин, диоптриски очила, пенкало и ментол бонбони.

Што се однесува до марамчињата, на погребот на нејзиниот сопруг, принцот Филип, таа ја носеше неговата свила, кремот за раце и е омилен – од масло од сусам и екстракт од јапонска црница.

Очилата ги чува во кожна кутија, а пенкалото е потпишано од брендот Parker 51.