Милан најде замена за Бакајоко

128
REGGIO NELL'EMILIA, ITALY - AUGUST 10: Stefano Sensi of US Sassuolo Calcio gestures during the TIM Preseason Tournament at Mapei Stadium - Citta' del Tricolore on August 10, 2016 in Reggio nell'Emilia, Italy (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

Стандардниот првотимец во дресот на Сасуоло, Стефано Сенси, најверојатно ќе биде првата летна аквизиција на италијанскиот калчо гигант Милан. Агентот на репрезентативецот на Италија во вторникот имал состанок со новиот технички директор на „росонерите“, Паоло Малдини и на истиот биле договорени последните детали околу трансферот.

За да ги осигураат услугите на 24-годишниот играч за врска, раководните лица на Милан мораа да понудат помеѓу 20-25 мил. евра, а со преселбата на „Сан Сиро“, Сенси ќе си обезбеди годишна плата од 2.5 мил. евра.