Синот на легендарниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, Мик вози подобро за Хаас оваа сезона отколку во дебитантската година, но неговата иднина во најбрзиот циркус на денешницата е доведена во прашање.

Германскиот „Билд“ пренесува дека Шумахер веќе следната сезона би можел да остане без договор, бидејќи Хаас не е сигурен дека ќе ја обнови соработката. Двегодишната соработка на Шумахер со Хаас е при крај, а со оглед на бројните трансфери кои ги видовме и не чекаат во Формула 1, нема да биде претерано изненадување доколку Мик стане „технолошки вишок“ поради бројните критики.

Затоа „Билд“ пренесува дека лесно може да се случи Мик Шумахер да размислува за пензионирање од Формула 1, барем на одредено време додека некој не му понуди договор.

Мик Шумахер, поранешниот шампион на Формула 2, не освои ниту еден поен во првата сезона во Формула 1, додека во оваа натпреварувачка година има 12 поени – со шестото место во Австрија. Сепак, имало и несреќи кои постојано му се случуваат, како онаа во Монте Карло кога автомобилот му се скрши на половина.

На Шумахер не смета ниту Ферари, кој има партнерство со Хаас. Претходно Кевин Магнусен потпиша за Хаас до 2023 година и сега бара колега, а се почесто може да се слушне дека тоа би можел да биде Даниел Рикиардо од Мекларен.

Се споменуваше дека Шумахер би можел да го замени Себастијан Фетел во Астон Мартин, но сопственикот Строл не ги послушал зборовите на четирикратниот шампион и веќе го ангажирал искусниот Фернандо Алонсо, кој ќе започне големи трансфери, бидејќи веќе младиот Оскар Пјастре одбил. да го замени Шпанецот во Алпина.

Тоа практично му остава само една опција на Шумахер, а тоа е преселба во Вилијамс, што секако би било чекор наназад со оглед на тоа како изгледаат оваа сезона. Се очекува во тимот да остане Алекс Албон, а Шумахер има опција за „пензија“ или битка со Ник де Вриј за место во Вилијамс.