Меси ја има најпопуларната објава на Инстаграм на сите времиња/ФОТО

248

По освојувањето на Светското првенство, Меси објави 10 фотографии, а на првата од нив го крева трофејот над публиката.

„Светски шампиони. Толку пати го сонував тоа, толку многу го посакував, што уште не ми се верува. Голема благодарност до моето семејство, сите што ме поддржуваат и сите што веруваа во нас. Уште еднаш докажавме дека ние, Аргентинците, кога се бориме заедно и сме сплотени, можеме да го постигнеме тоа што го целиме. Заслуга на оваа група е што е над поединецот, тоа е силата на сите кои се борат за ист сон, тоа беше и сон на сите Аргентинци. Ние го направивме тоа! Одиме во Аргентина! Се гледаме наскоро“, напиша Меси.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)

Со над 66 милиони лајкови, кои ги собра во моментот на пишување на овој текст, оваа објава го надмина светскиот рекорд на фотографијата со јајце, која имаше над 57 милиони лајкови. Тоа ја прави најпопуларната објава во историјата на апликацијата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Egg Gang 🌎 (@world_record_egg)

Претходно ја надмина и објавата со најмногу лајкови на спортист. И Меси беше вклучен во тоа заедно со Кристијано Роналдо. На фотографијата беше прикажано дуото како игра шах и го рекламира Луј Витон.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)