Интервјуто на поранешниот сопственик на екипата на Џордан, Еди Џордан, кое го даде за „Дејли Мејл“, одекна како бомба во британските медиуми.

Овој тим (Џордан) се натпреваруваше во Формула 1 во 90-тите години на минатиот век, а ирскиот бизнисмен изнесе шокантно тврдење, односно дека „Мерцедес се повлекува од најбрзиот циркус на денешницата!“. Според неговите зборови, актуелниот шампион во Ф1 веќе договорил продажба на 70 отсто од компанијата „Инеос“ за неверојатни 750 милиони евра.

  • „Инеос“ е веќе еден од спонзорите на Мерцедес во Формула 1 и ова ќе биде елегантно излегување на тимот од овој спорт. Тимот ќе ги задржи сите права во Брекли, но ќе се вика „Инеос“. Мерцедес ќе задржи само 30% од сопственоста, а Тото Волф повеќе нема да биде шеф на тимот, изјави Џордан.

„Дејли Мејл“, секако, стапи во контакт со Мерцедес, кој ги демантираше ваквите гласини, но на почетокот на оваа година се појави приказна дека Германците ја напуштаат Формула 1 поради радикални кратења на трошоците на компанијата.

  • Како можат да бидат подобри отколку што беа досега? Невозможно е. Тие тешко можат да направат нешто повеќе и ова е идеално време Волф да го напушти тимот затоа што тој веќе е еден од најголемите менаџери во историјата на Формула 1. Она што го стори со Мерцедес го става покрај великани како Рон Денис и Jeanан Тод – Додаде Jordanордан.

Мерцедес е апсолутен владетел на Формула 1 во оваа декада, рамо до рамо со Рос Денис и Жан Тод, додаде Џордан.

Луис Хамилтон, Валтер Ботас и Нико Розберг му донесоа на Мерцедес шест последователни титули. Хамилтон освои пет и Розберг една титула во тие сезони. Но, Луис, кој беше и светски шампион во 2008 година, скоро сигурно ќе се закити со шампионскиот трофеј и оваа сезона, додека Мерцедес веќе, повеќе или помалку, обезбеди уште една титула кај конструкторите.