Мертенс и Тореира во пакет

40

Турскиот гигант, Галатасарај, излезе како победник во трката по потписот на репрезентативецот на Белгија, Дриес Мертенс. Крилниот напаѓач на крајот од месец јуни стави крај на соработката со италијанскиот калчолигаш Наполи и во Истанбул ќе пристигне како слободен фудбалер. Освен тие на Метенс, челниците на Галатасарај успеаа да ги осигураат и услугите на мексиканскиот интернационалец од редовите на Арсенал, Лукас Тореира.