Мајк Степовиќ: Како Алјаска стана американска држава благодарение на адвокатот со црногорско потекло

84
Неверојатната приказна за Степовиќи од Алјаска не е многу позната, но е многу интересна. Синот на емигрант од Рисан, кој стана еден од најуспешните рудари за време на златната треска на Алјаска, Мајк Степовиќ, стана познат адвокат и конечно гувернер на Алјаска, која, благодарение на него, стана 49-та држава во Соединетите држави.

Таткото на Мајк пристигнал во Америка на 18-годишна возраст. Од Рисан, каде што е роден во 1874 година, Марко Стијеповиќ тргнал на долго патување, тајно влегувајќи во еден од бродовите што минувале низ пристаништето и стигнаа до њујоршкиот остров Стејтен Ајленд како слеп патник.

Потоа, тој се населил во Калифорнија, но повикот на златната треска во Алјаска беше премногу силен. Се преселил во Клондајк во 1897 година, а во првите години тргувал и опремувал други рудари.

Тој самиот започна со рударство во 1902 година и беше меѓу првите што откри злато во Фербенкс, кој беше основан истата година.

Го доби прекарот „Мудриот Мајк“ и стана еден од најуспешните рудари на Алјаска и стана доста богат.

Марко Стијеповиќ се ожени со Олга Барт, Хрватка од Портланд, Орегон, во 1919 година, но таа не можеше да се прилагоди на животот во дивината на Алјаска. Една година подоцна, бракот се распадна.

Сепак, плодот на нивниот краток брак беше син – исто така Марко, кој ќе стане познат како Мајк Степовиќ Втори.

Мајк порасна со Олга во Орегон, но по зрелоста отиде кај својот татко во Фербенкс. Дипломирал право на Универзитетот во Нотр Дам, а студирал уметност на Универзитетот Фербенкс во Вашингтон.

Се приклучил на морнарицата за време на Втората светска војна, а во 1944 година неговиот татко починал. По војната, тој ја продолжил својата правна кариера и станал градски обвинител, а отворил и приватна адвокатска канцеларија.

Тогашниот гувернер на територијата на Алјаска, Бенјамин Франк Хајнцлеман, поднесе оставка во 1957 година, по што државниот секретар за внатрешни работи Фред Ситон пристигна на Алјаска, барајќи потенцијални кандидати.

Иако Мајк не се ни пријавил за позицијата, Ситон бил многу импресиониран од него, па затоа го препорачал во Белата куќа. Претседателот Двајт Ајзенхауер го номинираше Мајк Степовиќ за гувернер на 9 мај, а неговиот мандат започна на 5 јуни 1957 година.

Многу жители на Алјаска беа скептични за федералната влада и не им се допадна идејата Алјаска да добие државен статус, додека Вашингтон не гледа голема корист од вклучувањето на огромна, оддалечена и ретко населена територија во федералните институции.

Сепак, Мајк Степовиќ лобираше силно низ Алјаска и САД за да добие поддршка, и тоа вроди со плод, а Ајзенхауер го потпиша Актот за државност на Алјаска.

Со добивање статус на држава, функцијата гувернер на територијата повеќе не постоеше, па Мајк Степовиќ влезе во трката за американскиот Сенат, но загуби.

Тој остана истакната фигура на Алјаска, но никогаш повеќе не држеше државна позиција. Продолжи да работи како адвокат.

Како и неговиот татко, Мајк се ожени со Хрватка, Матилда Баричевиќ од Портланд, но за разлика од неговиот татко, тој остана во брак со неа до крајот на животот.

Кон крајот на 1970 -тите, тие се преселија од Алјаска во Медфорд, Орегон. Имаа дури тринаесет деца, а една ќерка се омажи за легендата на НБА лигата, Џон Стоктон.

Матилда Степовиќ почина во 2003 година, а Мајк во 2014 година на 95-годишна возраст од повреда на главата по пад.