Мартинез наследник на Облак

40
epa09677885 Aston Villa's goalkeeper Emiliano Martinez reacts after the English FA Cup third round soccer match between Manchester United and Aston Villa in Manchester, Britain, 10 January 2022. EPA-EFE/Peter Powell EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Доколку предвреме биде прекината соработката со првиот голман, Јан Облак, шпанскиот гигант Атлетико (М) ќе се обиде да ги осигура услугите на аргентинскиот интернационалец од редовите на Астон Вила, Емилијано Мартинез. Репрезентативецот на Словенија повеќе не крие дека сака својата кариера да ја продолжи во англиската Премиер лига и затоа челниците на Атлетико (М) веќе ја започнаа потрагата по неговиот наследник.