US tennis legend Martina Navratilova smiles during her round three mixed doubles match with Indian Leander Paes against Chris Haggard of Russia and Emilie Loit of France., Melbourne, 23 January 2004. EPA/JULIAN SMITH AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Легендарната тенисерка Мартина Навратилова, откри дека го победила ракот на  грлото и на дојка. Наваратилова (66) минатата година објави дека се соочила со сериозна дијагноза, но исто така објави дека ќе се бори онолку колку што и требаше за да освои злобна болест. На крајот, поранешниот светски тениски рекет број еден објави дека успеала да го добие најважниот натпревар во животот.

-Колку што знам, веќе немам карцином, рече Навратилова во интервју за Пирс Морган на „TalkTV“.

Легендарната тенисерка изјави и дека сè уште има две недели превентивно зрачење, но дека приказната конечно заврши и дека сега само го чекаше последниот процес на заздравување.

Навратилова планираше да посвои бебе со сопругата Јулија Лемигова пред дијагнозата, но после тоа одлучи да не брза на крајот на краиштата, затоа што не беше сигурна колку долго ќе биде таму, а особено колку долго ќе може да се грижи за детето.

-Бев во паника три дена. Мислев дека нема да го чекам следниот Божиќ. Само размислував за тоа што сакав да направам до крајот на животот. Можеби ова звучи глупаво, но размислував за тоа кој бесен автомобил што сакам да го возам ако живеам само  уште една година, рече Навратилова.