Манчестер Сити ќе добие рекордна награда

89
epa10449163 Plyars of Manchester City warms up before the English Premier League soccer match between Tottenham Hotspur and Manchester City in London, Britain, 05 February 2023. EPA-EFE/Isabel Infantes EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Манчестер сити ќе добијат рекордна награда за освојување на Премиер лигата. „Граѓаните“ ќе заработат 165,7 милиони фунти, пишува „Дејли мејл“.

Во сумата се вклучени договори за преноси во Англија и странство, позиција на табелата, дел од профитот и чести настапи на британската телевизија во живо. Вкупниот награден фонд за сезоната за 20 клубови изнесува 2,6 милијарди фунти.

Кога стана шампион минатата сезона Манчестер сити заработи 153 милиони фунти.

Тимот на Хосеп Гвардиола трет пат по ред и деветти пат во историјата стана шампион на Англија. На 10 јуни Манчестер сити ќе игра против Интер во финалето на Лигата на шампионите.