Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Андреј Магдевски, заедно со својот Плоешти го претрпе првиот пораз во романското првенство сезонава, откако во рамки на 3. коло на домаѓшен терен загуби од Питешти со 74:70.

домаќинот не го исокристи доброто издание на Магдевски, кој за 29 минути игра постигна 15 поени, а имаше уште и седум асистенции и три скока за индекс 17, највисок во тимот на Плоешти.