Луксузни автомобили во Калифорнија може да се плаќаат во биткоини

95

Луксузниот производител на автомобили Карма Аутомотив со седиште во Калифорнија започна да прифаќа плаќања со дигитални валути на биткоин во својата продавница во Њупорт Бич.

Нарачките се прават преку Интернет, а услугата е во тест период. Во 2014 година, кинеската групација „Wanxiang Group“ го купи капацитетот на неуспешната компанија „Karma Automotive“ за 149,2 милиони долари, но не успеа да го стекне името.

Две години подоцна, се појави предводникот на моделот „Риверо“ (Реверо), приклучок-хибрид со цена од 135 илјади долари.

Ова е уште еден случај во кој криптовалутите влегуваат како средство за плаќање на луксузни производи. Минатиот септември, швајцарскиот бренд за часовници Хублот го лансираше ексклузивниот Big Bang Blockchain, кој може да се купи само со биткоин.

Друг производител на скапи часовници, Френк Мулер, започна да прифаќа плаќања со криптовалути за сите свои модели, со цена помеѓу 9800 и 50.600 долари.

Во моментов, тестови за плаќања на биткоин во САД прават и Форд, БМВ, Генерал моторс, Рено и Хонда.