Лаказет во Јуве, Коста во Арсенал

51
WOLVERHAMPTON, ENGLAND - JULY 04: Alexandre Lacazette of Arsenal celebrates after scoring his team's second goal during the Premier League match between Wolverhampton Wanderers and Arsenal FC at Molineux on July 04, 2020 in Wolverhampton, England. Football Stadiums around Europe remain empty due to the Coronavirus Pandemic as Government social distancing laws prohibit fans inside venues resulting in all fixtures being played behind closed doors. (Photo by Mike Egerton/Pool via Getty Images)

Фудбалерот на Арсенал, Александар Лаказет може да ја продолжи кариерата во Италија, пренесува „Football Italia“. Според изворот, 29-годишниот Французин може да се пресели во Јувентус, a лондонскиот клуб е заинтересиран да го размени за крилниот напаѓач Даглас Коста.

Претходно беше објавено дека Арсенал е подготвен да се раздели со играчот за 35 милиони евра. Минатата сезона Лаказет одигра 39 натпревари на сите турнири, на кои постигна 12 голови и направи четири асистенции.