Крај на кариерата на Селин Дион? Можно е никогаш повеќе да не одржат концерти

366

Селин Дион веројатно никогаш повеќе нема да оди на турнеја, изјави извор близок до пејачката за Си-Ен-Ен.

„Таа има многу болки, секој ден оди на терапија“, изјавил изворот.

Канадската пејачка Селин Дион објави дека го откажува европскиот дел од турнејата „Courage“ која требаше да се одржи во 2023 и 2024 година. Како дел од турнејата, тој требаше да настапи во Загребската Арена во март 2024 година.

„Жал ми е што уште еднаш ве разочарувам сите. Навистина се обидувам да ја вратам силата, но турнеите се исцрпувачки дури и кога изведувачот е целосно подготвен. Не е фер кон вас и понатаму да ги одложувам концертите, па најдобро е сега се да откажам, сè додека не бидам целосно подготвена повторно да се качам на сцената, иако тоа ми го крши срцето. Сакам сите да знаете дека не се откажувам и едвај чекам да се видиме повторно“, порача Селин.

Како дел од светската турнеја „Courage“, Селин изведе 52 концерти во Северна Америка пред да избие пандемијата и турнејата беше прекината во март 2020 година. На почетокот на 2021 година додека забавната индустрија се уште беше под силни  ковид рестрикции, Селин го сними нејзиниот прв филм Love Again во кој покрај неа глумат Пријанка Чопра Џонас и Сем Хјуган.

Селин објави дека и е дијагностициран синдром на вкочанета личност, кој предизвикува сериозни и постојани грчеви во мускулите кои ја спречуваат да настапува. Нејзиниот медицински тим се уште ја проценува и ја третира нејзината состојба, пренесува Index.hr.